Mesaj önizleme  Konuyu Gönder  Paylaş
 
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
Yazar Mesaj
SisteM Çevrimdışı
Sistemler arızalı
*****

Katılım: Jan 2009
Mesajlar: 2,955
Cinsiyet: Erkek
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 112

Paylaşım Puanı: +4561
Mesaj: #1
Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
Mekik Nasıl Çekilir - Mekik Hareketi ve İpuçları

Televizyonları izlerseniz size sık sık mekik makineleri reklamlarının yapıldığını görürsünüz.Çok kuvvetli karın kasları kasları ve çok zarif görünümlü bil bel garantisi verirler.Üstelik sürede vermezler .Yapar yapmaz Tv deki mankenin şekline kavuşacağınızı zannedersiniz.Çoğu sıradan insan aldanıp Makineyi alır yapmaya başlarsınız aylar geçer ancak aynı şekilde kaldığını görür ve aleti bodrumuna atar.
Tabi ki bunlardan bazıları düzenli çalışırsanız bel kaslarınızda ve göbeğinizde olumlu değişmelere neden olabilirler.Mekik hareketini daha düzenli yapmanızı sağlarlar. Ancak asla mucize yaratmazlar.
Unutmayın siz mekik hareketini hiç bir alet kullanmadan kuralına uygun olarak yaparsanız sağlayacağı tüm faydaları elde edersiniz.Mekik için hiç bir yardımcı alete gerek yoktur.Hele bir sporcunun tabi vücut organlarını kullanmak yerine alet kullanması kadar saçma bir şey olamaz.
İşte size mükemmel mekik hareketi için ipuçları:

--Sırt üstü uzanınız.Uzandığınız satıh düz ve yumuşak olmalıdır.İnce yer minderleri veya tatami minderi olabilir.
--Dizlerinizi 90° olacak şekilde bükünüz.
--Ayak tabanlarınız topuklardan parmak uçlarına kadar tamamen yere temas etmelidir.Tabi ki bu ayak tabanları yere sabitlenmeyecektir.Vücut yukarı kaldırılırken ayak tabanları da yerden kesilmemek şartı ile diz karına doğru çekilecek bu şekilde beli büken kasların çalışması azami derecede sağlanacaktır.
--Bacaklarınız birbirine bitişik şekilde durmalıdır.
--Ellerinizin pozisyonunu gücünüze veya profesyonelliğinize göre siz seçiniz.Yani kolaydan zora doğru gidiniz.
İlk başlangıçta acemi iseniz elleri yana sarkıtınız ve gerekirse destek alınız. Daha profesyonel olunca elleri göğsünüzün önüne çapraz bağlayarak mekik yapınız ki en zor ve verimli mekik hareketi bu şekildir.Karın kaslarınız kuvvetlenince elleri başın arkasına çapraz kapatarak mekik yapınız.Yani her el zıt omuza temas edecek şekilde olmalıdır.Ancak bu anda eller baştan tutulmamalıdır.
--Parmaklarınızı başın arkasında çapraz dolamayınız.Çünkü başınızı öne doğru aşırı itebilir ve boyun incinmesine neden olursunuz.Ellerinizin hiç bir şekilde başa müdahalesi olmamalıdır.Zaten başınızı öne iterek kalkma hareketi yaparsanız karın kasları son derece az çalışmış olurlar.Unutmayın vücut sadece karın kasları ve omur yardımıyla kalkacaktır.
--Her mekik hareketi son derece yavaş tempoda başlamalıdır ve yavaş yapılmalıdır.Sadece karın kaslarınızın çalışmasına odaklanın.Gözlerinizi kapatın ve karı kaslarının sertleşmesini ve kısalmasını hayal edin
--Karın kasları kasılırken ve kendinizi kaldırırken nefes verin.Bu şekilde derindeki kasların çalışması sağlanabilir.Eğer bu esnada nefes alırsanız karnınız dışarı fırlar ve bir kemer meydana gelir arka kısmınızın da fazla zorlanmasına neden olur.
--Yukarı kalkarken yerden 20-30 cm kadar yükselince yarı pozisyonda durunuz.Bu pozisyonda karın kasları kasılır.Bu pozisyonda kısa bir süre durunuz ve tekrar yavaşça yere ininiz.Karın kaslarınız yorulunca kendinizi tam yukarı kaldıramazsanız bu şekilde yapabileceğiniz kadar yükseğe kalkarak yere inebilirsiniz.Yani mekik hareketinde kendinizi çok zorlamanıza gerek yoktur.
--Başlama pozisyonuna geri dönünce yavaşça sırtınızı ve başınızı döşemeye koyunuz.Karın kaslarınızı gene gergin tutarak ikinci harekete başlayınız.Yani karın kaslarınızı hiçbir zaman gevşetmeyiniz.
--Diğer bir mekik hareketi ise elleri yanlara açarak çapraz mekik hareketidir.Yani vücut kaldırırken sak kolla birlikte vücut sola dönerek kalkar ve geri gelir yine sol kolla sağa doğru kıvrılarak kalkar ve tekrar geri gelir.
--Çünkü Abdominal (karın ) kasları ufak kaslardır ve gurup halinde çalışsa bile çok az miktarda kalori harcarlar.Hızlı bir yürüyüş veya hafif koşu bile kat kat fazla enerji gerektirir.Bu nedenle mekik hareketinde vücut yağları kolay kolay harcanmaz.Bunu sağlamak için mekik hareketine yağların belin sırtın kolların vs tüm organların hareket halinde katılmaları gerekir.

Mekik hareketinin zararlarından korunmak:
Karın kaslarını mekik hareketi ile kuvvetlendirmek çok dikkat ve iyi bir teknik ister. Mekik hareketinin verimli olması için tüm gövdenin uzanır vaziyette iken sadece karın kas gurupları ile yukarı kaldırabilmek ve 45 derece açı ile bükülmüş ayak dizlerine kadar deydirebilmek gerekir.Burada dizlerin bükülmesi kalça kaslarının fleksiyonunu (kasılmasını ) nötralize etmek içindir bu şekilde dizler büküldüğünde sadece karın kaslarının çalışması sağlanır. Ayakların düzgün bir şekilde uzatılması sonucu mekik yapıldığı anda sadece karın kasları değil çok daha fazla kas gurubu çalışarak beden yerden kaldırılır .Bu da karın kaslarına az iş düşecek demektir.Mekikten amaç ise karın kaslarının kuvvetlenmesi olduğundan hatalı iş yapılmış olur.
Yine vücudun yukarı kaldırılması son derece düzgün olmalıdır.Eğer vücut yukarı kaldırılırken kalça bükülür veya omuzlar sağa sola yatarsa mekik hareketinden istenilen verim asla alınamaz.
Buna İlaveten mekik hareketi çok hızlı ve hareketli yapılırsa dizler bükülsün veya bükülmesin karın kaslarınız çok fazla çalışmaz. Bu nedenle mekik hareketinin son derece yavaş olarak ve düzgün yapılmalıdır.

Mekik hareketi arka bel kemiğiniz için zararlıda olabilir.Özellikle ayaklarınız düzgün uzatılarak ayak parmaklarınız kendinize doğru zorlanarak çekildiği pozisyonlarda mekik hareketini kurallı yapmak gerekir.

Kıvrılarak yapılan mekik hareketleri ( yani sağ kol dirseğinin sol diz üzerine gelecek şekilde veya sol kol dirseğinin sak diz üzerine gelecek şekilde yapılan mekik) ise son derece gereksiz hareketler olduğu gibi arka bel kemerinizde aşırı derecede kıvrılma meydana getirdiğinden incinmelere de neden olabilir.
Mekik hareketi yapıldığında bel kemerinde en ufak bir acı ve zorlama olmamalıdır.En ufak bir acı hissinde bile mekik hareketi bırakılmalıdır.Bazı sporcularımızın 50-100 kere aşırı zorlayarak ve nefes nefese kalacak şekilde, bellerini inciterek mekik çekmeleri kadar saçma ve gereksiz bir antrenman olamaz.

FenerBahçe'liler Merhaba Ziyaretçi Linkleri Görebilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir.Üye iseniz BURAYA tıklayarak giriş yapınız. Buluşuyor...
Mevla'ya ''has'' olmayan gönül, leyla'ya ''paspas'' olur!
06-04-2009 11:16
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
FeNeRBaHCe Çevrimdışı
Süper Üye
*****

Katılım: Jan 2009
Mesajlar: 1,784
Cinsiyet: Gizli
Nerden:
Rep Puanı: 29

Paylaşım Puanı: +3410
Mesaj: #2
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
Resimli anlatımda istiyorum Big Grin

Ne Mutlu Türküm Diyene !!!
06-04-2009 11:16
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
The_DoCToR Çevrimdışı
Paylaşımcı Üye
****

Katılım: Apr 2009
Mesajlar: 351
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Sakarya
Rep Puanı: 43

Paylaşım Puanı: +564
Mesaj: #3
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
(06-04-2009 11:16)FeNeRBaHCe demiş ki: Merhaba Ziyaretçi Linkleri Görebilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir.Üye iseniz BURAYA tıklayarak giriş yapınız.Resimli anlatımda istiyorum Big Grin
Resim İsteriz... Resim İsteriz Big GrinBig Grin

Bil Ki, 'Mutlu Son' Diye Birşey Yoktur. Çünkü, Bir Şeyde 'Son' Varsa Orada Mutluluk Yoktur .! *Bob Marley
06-04-2009 11:21
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
SisteM Çevrimdışı
Sistemler arızalı
*****

Katılım: Jan 2009
Mesajlar: 2,955
Cinsiyet: Erkek
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 112

Paylaşım Puanı: +4561
Mesaj: #4
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
İşte mekik böyle çekiliyor Smile

[Resim: mekik_hareketi.jpg]

FenerBahçe'liler Merhaba Ziyaretçi Linkleri Görebilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir.Üye iseniz BURAYA tıklayarak giriş yapınız. Buluşuyor...
Mevla'ya ''has'' olmayan gönül, leyla'ya ''paspas'' olur!
(En son düzenleme: 06-04-2009 11:31 SisteM.)
06-04-2009 11:26
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
FeNeRBaHCe Çevrimdışı
Süper Üye
*****

Katılım: Jan 2009
Mesajlar: 1,784
Cinsiyet: Gizli
Nerden:
Rep Puanı: 29

Paylaşım Puanı: +3410
Mesaj: #5
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik Resimli Anlatım
Mekik Hareketleri Resimli Anlatım - MEKİK ÇEKME HAREKETİ

[Resim: karin_kaslari_mekik_hareketi.jpg]
Elinize sağlık topunu alıp sırtüstü yere uzanın. Dizlerinizi çekerek bacaklarınızı 90 derece bükün. Topu kaldırıp göğüs hizasında tutun ve dirseklerinizi kırmayın. Tavanda bir nokta seçip topu o noktaya değdirecekmişcesine uzanın ki omuz başlarınız ve kafanız yerden kesilsin. Bir saniye bekeledikten sonra nefes alarak başlangıç pozisyonuna dönün.

Bu sağlık topu mekik hareketini 8-10 tekrardan 3 set yapın. Üst karın kaslarını sıkılaştıran mekik çekme hareketi, kontrollü nefes alma ile kısa zamanda size sıkılaştırma sağlayacaktır.
[Resim: karin_kaslari_mekik_hareketi_2.jpg]
Elinize ağırlık topunu alıp sırtüstü yere uzanın. Topu başınızın üzerinden arkaya alın ve kollarınız gergin olsun. Elleriniz, ayaklarınız ve başınız yerden bir karış yukarıda kalsın, yere koymayın. Topu kaldırıp karın hizasında ayaklarınıza transfer edin. Ayaklarınız ve ellerinizi tekrar başlama nokatsına alın fakat yere değmelerine izin vermeyin. Tekrar kollarınızı ve bacaklarınızı karın hizasında buluşturup topu ellerinize transfer edin.

Bu çakı hareketini 8-10 tekrardan 3 set yapın. Hem üst karın kaslarını hem de alt karın kaslarını aynı anda çalıştıran bu mekik çekme hareketi çok iyi bir kalori yakımı sağlar.

[Resim: karin_kaslari_mekik_hareketi_3.jpg]

Önceden hazırladığınız sehpanın üzerine sırtüstü uzanın. Sağ elliniz ensede sol eliniz ile sehpayı tutun, sağ bacağınızı dizden kırın ve sol bacağınızı sağ dizinizin üstüne koyun. Sağ dirseğinizi sol dizinize değdirene kadar omzunuzu sehpadan kaldırın. Bir saniye kadar birbirlerine temas ettirdikten sonra yavaşça başlangıç pozisyonunuza dönün. Sağ tarafı 8-10 kere terarladıktan sonra sol tarafa geçip setinizi tamamlayın. Toplam 2-3 set yapmaya çalışın. Bu mekik çeşidi yan karın kaslarını çalıştıracak ve belinizi en az iki beden inceltecektir.

[Resim: karin_kaslari_mekik_hareketi_4.jpg]

Sırtüstü yere uzanıp dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı yerden kesip bir ayağınızı diğerinin üzerinde çaprazlayın. Ellerinizi popo hizanıza uzatın. Kalçanızı yerden kaldırıp dizlerinizi göğüslerinize değdirin. Yavaşça, kontrollü bir şekilde kalçanızı başlangıç pozisyonuna döndürün, fakat ayaklarınızın yere temas etmesine izin vermeyin.

Alt karın kaslarınızı çalıştıran bu mekik hareketi, aynı zamanda bir parça bacaklarınızı ve bikini bölgesini de çalıştıracak, size seksi atletik bir görünüm kazandıracaktır.
[Resim: karin_kaslari_mekik_hareketi_5.jpg]
Önceden hazırladığınız sehpanın üzerine oturup elleriniz ile sehpadan destek alın. Bacaklarınızı yere paralel olana dek kaldırın, bu başlangıç pozisyonumuz olacak. Dizlerinizi kırmadan ayakalrınızı başınıza doğru kaldırıp göğüsleriniz ile dizlerinize değmeye çalışın. Tekrar bacaklarınız yere paralel olana dek indirip başlama posizyonuna geri dönün. Alt karın kaslarınızı ve bacalarınızı kuvvetlendirmek için bu mekik hareketini 8-10 tekrardan 3 set yapmaya çalışın.


Bunlarda benden olsun Big Grin

Ne Mutlu Türküm Diyene !!!
(En son düzenleme: 06-04-2009 11:30 SisteM.)
06-04-2009 11:26
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
GeCCe Çevrimdışı
Yeni Üye
***

Katılım: Apr 2009
Mesajlar: 128
Cinsiyet: Undisclosed
Nerden:
Rep Puanı: 8

Paylaşım Puanı: +155
Mesaj: #6
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
15 tane mekik çekebilsem yetcek banada zor yahu Big Grin
06-04-2009 11:34
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
тaოєя Uzakta
TRaNSFoRMeRS
*****

Katılım: Jan 2009
Mesajlar: 1,409
Cinsiyet: Male
Nerden:
Rep Puanı: 25

Paylaşım Puanı: +2305
Mesaj: #7
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
ben 10 tane çekiyorum zorlasam 20 ye de çıkar ama sonra pert Big Grin

[Resim: dsadasd.jpg]


hiç kimseye güvenme...BEYAZ bir gülün bile , SİYAH gölgesi vardır ...!!!
06-05-2009 18:01
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
The_DoCToR Çevrimdışı
Paylaşımcı Üye
****

Katılım: Apr 2009
Mesajlar: 351
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Sakarya
Rep Puanı: 43

Paylaşım Puanı: +564
Mesaj: #8
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
Size taktiğimi verim o zaman Big Grin
20 mekik + 2 dakika bekle +20 mekik + 2 dakika +20 mekik +2 dakika +10 mekik
Deneyin farkı görün Big Grin

Bil Ki, 'Mutlu Son' Diye Birşey Yoktur. Çünkü, Bir Şeyde 'Son' Varsa Orada Mutluluk Yoktur .! *Bob Marley
(En son düzenleme: 06-05-2009 18:04 The_DoCToR.)
06-05-2009 18:03
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
тaოєя Uzakta
TRaNSFoRMeRS
*****

Katılım: Jan 2009
Mesajlar: 1,409
Cinsiyet: Male
Nerden:
Rep Puanı: 25

Paylaşım Puanı: +2305
Mesaj: #9
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
kaç günde makina gibi vücut olur bunu yaparsak Big Grin şöyle baklava deseni gibi karın Big GrinBig Grin

[Resim: dsadasd.jpg]


hiç kimseye güvenme...BEYAZ bir gülün bile , SİYAH gölgesi vardır ...!!!
06-05-2009 18:05
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
The_DoCToR Çevrimdışı
Paylaşımcı Üye
****

Katılım: Apr 2009
Mesajlar: 351
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Sakarya
Rep Puanı: 43

Paylaşım Puanı: +564
Mesaj: #10
RE: Mekik Hareketi ve İpuçları - Doğru Mekik
1 ay uygula Süperman olursun valla Big GrinBig GrinBig Grin

Bil Ki, 'Mutlu Son' Diye Birşey Yoktur. Çünkü, Bir Şeyde 'Son' Varsa Orada Mutluluk Yoktur .! *Bob Marley
06-05-2009 18:16
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Mesaj önizleme 


Foruma Git:


İletişim | DostPaylasim.Com | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Arşiv | RSS Beslemesi
Damar Radyo |Alem FM Dinle |Slow Türk Dinle |Radyo Fenomen Dinle |Meltem Radyo Dinle |Radyo Mydonose Dinle | Power Türk Dinle | Park Fm Dinle | Paylaşım | Haber

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir. Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Şikayetlerinizi İletişim adresimizden bize ulaştırabilirsiniz..